Асоціація вчених – внутрішньо переміщених осіб розширює свою діяльність

Асоціація вчених – внутрішньо переміщених осіб розширює свою діяльність

Створена у 2018 році групою вчених, які були визнані внутрішньо переміщеними особами через російську окупацію окремих територій України, однойменна Асоціація сьогодні розширює свою діяльність через повномасштабне вторгнення РФ в Україну.

Так, 24 січня 2023 року представники Асоціації вчених – ВПО (далі – Асоціація) взяли участь в круглому столі, який був присвячений питанням інтеграції ВПО «Громади нам раді? Локація: Україна».

Захід проводився ГО «Громадська ініціатива Луганщини» в межах проєкту «Три Ре-: локація, інтеграція, соціалізація» для налагодження діалогу ВПО із приймаючими громадами» за підтримки МФ «Відродження» (Програма «Демократична практика»).

Асоціація вчених – внутрішньо переміщених осіб розширює свою діяльністьВід імені Асоціації у роботі круглого столу взяла участь Директорка Луганської філії ДУ «Інститут економіко-правових досліджень ім. В.К. Мамутова Національної академії наук України», д.е.н., професор Заблодська І.В. із доповіддю «Відродження економіки Луганської області у повоєнний час».

Представники Асоціації взяли також активну участь в представленні моніторингових даних щодо становища, потреб і майбутніх намірів внутрішньо переміщених осіб, які зараз проживають у Закарпатській області.

Захід відбувся 9 травня 2023 р. в м. Ужгород, на якому було презентовано картування ситуації та потреб вимушених переселенців в Закарпатській області. Дане дослідження за ініціативи обласної військової адміністрації реалізували Міжнародна організація з міграції, ЗОБФ «Едельвейс» та Національний інститут стратегічних досліджень за проєктом «Людський вимір: Розбудова спроможностей зі збирання даних на низовому рівні заради покращення підготовки та зміцнення стійкості громад в Україні», який фінансується урядом Канади. До розробки інструментів збирання даних також долучився Офіс реформ Кабінету міністрів України.

У заході взяли участь представники органів влади (зокрема, народні депутати України Михайло Лаба та Тарас Тарасенко, заступник голови Закарпатської ОДА Петро Добромільський), закордонних та українських благодійних і громадських організацій, наукової спільноти, тощо.

Асоціація вчених – внутрішньо переміщених осіб розширює свою діяльністьВід імені Асоціації в заході взяла участь співробітниця Державної установи «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова Національної академії наук України» Анастасія Токунова.

Асоціація приймає активну участь і в співробітництві з міжнародними установами та організаціями, діяльність яких спрямована на захист осіб, постраждалих та переміщених в результаті воєнних дій.

Так, зокрема, в липні-серпні 2023 року Асоціація розпочала своє співробітництво з International Rescue Committee (Міжнародний комітет порятунку (IRC) – всесвітньою неурядовою організацією з надання гуманітарної допомоги та розвитку, яка була заснована у 1933 році на прохання Альберта Ейнштейна. Сьогодні IRC надає невідкладну та довгострокову допомогу біженцям та особам, переміщеним через війну, переслідування або стихійне лихо. Зараз IRC працює приблизно в 40 країнах, зокрема і в Україні, де розселяє біженців і допомагає їм стати самодостатніми. До цієї роботи залучено провідного економіста Луганської філії ДУ «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова Національної академії наук України Бурбело С.О. 

Асоціація вчених – внутрішньо переміщених осіб розширює свою діяльністьБурбело С.О. допомагає команді IRC розвозити гуманітарну допомогу на територіях, які найбільше постраждали від війни. Разом із місцевими органами самоврядування IRC надає грошову підтримку вразливим сім’ям, щоб вони могли задовольнити свої основні потреби. Грант від Google сприяє IRC у підтримці зусиль громадянського суспільства, які допомагають переміщеним особам знайти доступ до найважливіших послуг.

В рамках міжнародної співпраці, 20 жовтня 2023 року в режимі онлайн відбулась перша робоча зустріч між представниками Асоціації – співробітниками Державної установи «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова Національної академії наук України» та Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО).

Під час зустрічі обговорено питання встановлення двостороннього співробітництва у напрямі підтримки та розвитку науки в Україні та забезпечення безпеки науковців, передусім учених-внутрішньо переміщених осіб. Зокрема йшлося про наукову діяльність Інституту як переміщеної у 2014 році з м. Донецька наукової установи у межах вже розроблених, поточних і перспективних науково-дослідних тем та його наукових працівників, більшість із яких є внутрішньо переміщеними особами. Також обговорювалась діяльність Національної академії наук України, Донецького наукового центру НАН України та МОН України й ГО «Асоціація вчених-внутрішньо переміщених осіб» в аспекті проблем, з якими стикаються вчені – внутрішньо переміщені особи в їх професійному житті, які впливають на можливість і якість їх роботи нині та які потенційно можуть постати перед ними у повоєнний час.

Асоціація вчених – внутрішньо переміщених осіб розширює свою діяльність

Асоціація вчених – внутрішньо переміщених осіб розширює свою діяльність

27 вересня 2023 року за розпорядженням Київської міської військової адміністрації № 727 «Про затвердження персонального складу Ради з питань внутрішньо переміщених осіб при Київській міській військовій адміністрації» представника Асоціації вчених – внутрішньо переміщених осіб, старшого наукового співробітника сектору проблем реалізації господарського законодавства відділу проблем модернізації господарського права та законодавства Державної установи «Інститут економіко-правових досліджень імені В.К. Мамутова Національної академії наук України» Антона Сошнікова було включено до складу цієї Ради.

Асоціація вчених – внутрішньо переміщених осіб розширює свою діяльність